Press "Enter" to skip to content

2021 All-BCR Girls Track & Field Team

Jade Aber (Bureau Valley/Sr.) – The BCR Female Trackster of the Year became only Bureau Valley’s second state champion, winning the 1A triple crown. She led the Honor Roll with a mark of 36-6 1/4 and opened the Storm’s Honor Roll leading 4×200 relay.

Jade Aber

Jade Aber

Lauren Althaus (Amboy-LaMoille/Jr.) – The junior speedster from Amboy qualified for state in both the 200 and 400, topping the Honor Roll with times of 27.10 and 1:00.9.

McKenzie Hunt (Bureau Valley/So.) – The Storm sophomore topped all area runners in the 1600 with a time of 6:25.03.

McKenzie Hunt

McKenzie Hunt

Elly Jones (Amboy-LaMoille/Fr.) – The Amboy freshmen medaled in both the 100 and 300 hurdles at state and led the Honor Roll by far with times of 15.76 and 48.64.

Lexi Ketchum (Amboy-LaMoille/Fr.) – Another freshmen, Ketchum just edged Amboy teammate Althaus in the 800 with a time of 2:39.74.

Kamryn Kolb (Bureau Valley/Sr.) – The Storm standout landed one last state medal, placing sixth in Class 1A long jump. She led the Honor Roll at 17-8 1/2 and was among the leading sprinters and anchored the Storm’s top 4×200 relay.

Kamryn Kolb

Kamryn Kolb

Jenna Loftus (Princeton/Jr.) – The BCR co-Cross Country Runner of the Year went the distance as the Honor Roll leader in the 3200 (13:24.38) and was among the leaders in 800 and 1600.

Jenna Loftus

Jenna Loftus

Anna Lopez (St. Bede/So.) – In just her first year in high school track, the St. Bede sophomore qualified for state in the 100 and led the Honor Roll with a time of 13.22. She also anchored the Lady Bruins’ Honor Roll leading 4×100 relay.

Anna Lopez

Anna Lopez

Ashley Nordstrom (Bureau Valley/Jr.) – A vault of 7-0 1/2 lifted Nordstrom to the top of the Honor Roll in the pole vault.

Ashley Nordstrom

Ashley Nordstrom

Morgan Richards (Princeton/Fr.) – Richards led the young PHS weight crew with an area-best toss of 33-11 3/4 in the shot put, second in the discus (98-7).

Morgan Richards

Morgan Richards

Teghan Tillman (St. Bede/Sr.) – The Lady Bruins hoopster put her jumping ability to good use in track, qualifying for state in the high jump and leading the area with a jump of 5-0.

Teghan Tillman

Teghan Tillman

Brooke York (Bureau Valley/Sr.) – The Storm senior went out throwing, leading the honor roll with a 102-3 1/2 toss in the discus.

Brooke York

Brooke York

Relays

4×100 – St. Bede had the leading ladies for the 400 relay with state sprinter Anna Lopez anchoring for Macy Zeglis, Teghan Tillman and Krystal DeLatorre for a time of 52.95.

Macy Zeglis

Macy Zeglis

Kristal DeLatorre

Kristal DeLatorre

4×200 – Bureau Valley had a good finisher in its 800 relay in Kolb, who led the Storm to a state runner-up finish in 2018. She was joined by Aber, Lexi Marquez and Addison Wessel for a BCR best time of 1:56.03.

Lexi Marquez

Lexi Marquez

Addison Wessel

Addison Wessel

4×400 – The Amboy co-op had three state qualifiers – Althaus, L. Ketchum and Elly Jones – who teamed up with Brooklyn Whelchel for the top time in the 1600 relay of 4:31.07.

Amboy's Lexi Ketchum, Brooklym Whelchel, Lauren Althaus and Elly Jones.

Amboy’s Lexi Ketchum, Brooklym Whelchel, Lauren Althaus and Elly Jones.

4×800 – Bureau Valley carried the 3200 relay (11:56.03) on the legs of McKenzie Hunt, Jillian Hulsing, Ellie Geldean, Ella Thacker.

McKenzie Hunt

McKenzie Hunt

Jillian Hulsing

Jillian Hulsing

Ellie Geldean

Ellie Geldean

Ella Thacker

Ella Thacker

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: