Press "Enter" to skip to content

2021 BCR Girls Track & Field Honor Roll

KEYS: * State qualifier, ** State medalist, *** state champ

Shot put – Morgan Richards (P/Fr.) 33-11 3/4, Ashley Nordstrom (BV/Jr.) 33-9 1/2, Morgan Foes (P/Fr.) 32-5 1/2, Brooke York (BV/Sr.) 31-1 1/4, Jayden Hart (Jr./SB) 30-3, Toni Newton (H/So.) 29-4 1/4, Neveah Aber (BV/So.) 29-0 3/4, Petranella Mitchell (SB/So.) 27-11.

Discus – Brooke York (BV/Sr.) 102-3 1/2, Morgan Richards (P/Fr.) 98-7, Morgan Foes (P/Fr.) 96-6, Izabel Wallace (BV/So.) 83-9, Jayden Hart (Jr./SB) 80-6, Brady Macklin (SB) 75-5 1/2, Neveah Aber (BV/So.) 70-7 1/4, Toni Newton (H/So.) 66-10 1/4, Emma Dinges (AL/Fr.) 63-1 3/4.

High jump – *Teghan Tillman (SB/Sr.) 5-0, Jade Aber (BV/Sr.) 4-10, Jenna Loftus (P/Jr.) 4-10, Gen Tirao (P/So.) 4-8, Jillian Hulsing (BV/So.) 4-8, Lexi Ketchum (AL/Fr.) 4-8, Jennifer Etheridge (BV/Jr.) 4-6, Ella Thacker (BV/Fr.) 4-4, Clara Jablonski (H/So.) 4-2.

Long jump – **Kamryn Kolb (BV/Sr.) 17-8 1/2, *Elly Jones (AL/Fr.) 16-11 1/4, Teghan Tillman (SB/Sr.) 16-0, Lauren Atlhaus (AL/Jr.) 15-3 1/2, Molly Dalzott (H/Jr.) 14-8 3/4, Graycee Funderberg (P/Jr.) 14-6 1/4, Lynzie Cady (BV/Fr.) 14-5 1/4, Allison Larkin (BV/Jr.) 14-2, Kali Vassos (H/Jr.) 14-2, Katie Salisbury (BV/Fr.) 14-1, Clara Jablonski (H/So.) 13-11.

Triple jump – ***Jade Aber (BV/Sr.) 36-6 1/4, **Elly Jones (AL/Fr.) 35-4 1/2, Anna Lopez (SB/So.) 33-2, Molly Dalzott (H/Jr.) 30-10, Graycee Funderberg (P/Jr.) 29-7 1/2, Clara Jablonski (H/So.) 28-10 1/2, Addilyn Glass (P/Sr.) 26-1 3/4.

Pole vault – Ashley Nordstrom (BV/Jr.) 7-0 1/2, Allison Larkin (BV/Jr.) 6-6 3/4, Victoria Ullrich (H/Jr.) 6-6, Lexie Marquez (BV/Jr.) 4-11 3/4.

100 – *Anna Lopez (SB/So.) 13.22, Kamryn Kolb (BV/Sr.) 13.54, Promise Giacometti (H/So.) 13.63, Allison Larkin (BV/Jr.) 13.77, Brooklyn Whelchel (AL/Sr.) 13.84, Molly Dalzott (H/Jr.) 13.99, Georgie Fulton (P/Fr.) 14.06, Scarlett Fulton (P/Fr.) 14.54, Ella Entas (BV) 14.62, Sophie Oester (P/Fr.) 14.64, Olivia Orteza (SB/Fr.) 14.68.

200 – *Lauren Atlhaus (AL/Jr.) 27.10, Anna Lopez (SB/So.) 27.27, Kamryn Kolb (BV/Sr.) 27.35, Miyah Fox (P/Fr.) 28.17, Promise Giacometti (H/So.) 28.71, Brooklyn Whelchel (AL/Sr.) 28.84, Georgie Fulton (P/Fr.) 29.56, Addison Wessel (BV/Fr.) 29.6, Lexi Ketchum (AL/Fr.) 29.74, Sophie Oester (P/Fr.) 29.88, Graycee Funderberg (P/Jr.) 30.65.

400 – *Lauren Atlhaus (AL/Jr.) 1:00.9, Katie Salisbury (BV/Fr.) 1:06.27, Promise Giacometti (H/So.) 1:07.08, Brooklyn Whelchel (AL/Sr.) 1:08.74, Jillian Hulsing (BV/So.) 1:09.38, Lexi Ketchum (AL/Fr.) 1:10.12, Victoria Ullrich (H.Jr.) 1:10.41, Lynzie Cady (BV/Fr.) 1:10.69, Jennifer Casford (H/So.) 1:10.74, Genesis Garcia (SB/Fr.) 1:11.71, Natalie Atterberrry (P/So.) 1:13.23, Addilyn Glass (P/Sr.) 1:18.31.

800 – Lexi Ketchum (AL/Fr.) 2:39.74, Lauren Atlhaus (AL/Jr.) 2:40, Miranda Mazzorana (SB/Jr.) 2:44.61, Jenna Loftus (P/Jr.) 2:44.87, Ella Thacker (BV/Fr.) 2:47.52, Victoria Ullrich (H/Jr.) 2:56.11, Abby George (SB) 3:02.23, Jaelyn Weber (SB/So.) 3:02.58, Kiana Brokaw (P/So.) 3:06.9, Ellie Geldean (BV/Sr.) 3:08.91.

1600 – McKenzie Hunt (BV/So.) 6:25.03, Jenna Loftus (P/Jr.) 6:25.36, Brady Mudge (SB/Jr.) 6:27.74, Kiana Brokaw (P/So.) 6:31.94, Jaelyn Weber (SB/So.) 6:46.77.

3200 – Jenna Loftus (P/Jr.) 13:24.38, Brady Mudge (SB/Jr.) 14:03.2, Kiana Brokaw (P/So.) 14:12.16.

100 hurdles – **Elly Jones (AL/Fr.) 15.76, Miyah Fox (P/Fr.) 17.34, Macy Zeglis (SB/So.) 17.7, Ashley Nordstrom (BV/Jr.) 17.95, Makenzie Galetti (H/Sr.) 20.47, Addison Wessel (BV/Fr.) 20.8, Clara Jablonski (H/So.) 21.55.

300 hurdles – **Elly Jones (AL/Fr.) 48.84, Jenna Loftus (P/Jr.) 52.38, Macy Zeglis (SB/So.) 55.43, Addison Wessel (BV/Fr.) 1:00.21, Ashley Nordstrom (BV/Jr.) 1:01.28, Natalie Atterberry (P/So.) 1:02.42

4×100 relay – St. Bede (M. Zeglis, T. Tillman, R. DeLatorre, A. Lopez) 52.95, PHS (G. Fulton, S. Oester, S. Fulton, M. Fox) 54.16, BV (A. Larkin, J. Aber, E. Entas, K. Kolb) 54.46, Hall (V. Ullrich, P. Giacometti, J. Casford, M. Dalzott) 55.04.

4×200 relay – BV (J. Aber, L. Marquez, A. Wessel, K. Kolb) 1:56.03, PHS (G. Fulton, S. Oester, S. Fulton, M. Fox) 1:57.8, Hall (V. Ullrich, P. Giacometti, J. Casford, M. Dalzott) 2:00.25, St. Bede (J. Ladginski, S. Conlin, O. Orteza, R. DeLatorre) 2:01.4.

4×400 relay – AL (L. Althaus, L. Ketchum, E. Jones, B. Whelchel) 4:31.07, BV (J. Hulsing, K. Salisbury, L. Cady, E. Thacker) 4:41.62, PHS (G. Fulton, S. Fulton, N. Atterberry, J. Loftus) 4:42.03, Hall (M. Dalzott, V. Ullrich, J. Casford, P. Giacometti) 4:46.5, St. Bede (O. Orteza, G. Garcia, M. Zeglis, T. Tillman) 4:54.03

4×800 relay – BV (M. Hunt, J. Hulsing, E. Geldean, E. Thacker) 11:56.03, St. Bede (B. Mudge, J. Weber, A. George, M. Mazzorana) 12:19.46, PHS (K. Brokaw, S. Oester, G. Fulton, J. Loftus) 12:51.78.

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: