Press "Enter" to skip to content

Local Sports Digest: Woodland baseball scores 10-run-rule triumph

Rams baseball suffers 1st defeat

Shepherd baseball (10-1) took its first loss of the season, 10-6 to Channahon.

Lucas Farabaugh (3 1/3 IP, 3 R, 5 K) and Griffin Dobberstein (3 1/3 IP, 7 R, 6 K) split mound duties, with Farabaugh hitting a solo homer, Adam Swanson singling, doubling and driving home three, and Owen Sanders contributing a double and run batted in.

Woodland baseball 10-runs Milton Pope

The final score was Woodland 13, Milton Pope 3 in junior-high baseball action. Leading Woodland (3-2) were Brayden Matsko (1B, 2 RBI), Noah Decker (1B, 2 RBI; winning pitcher with 4 K and 0 ER), Noah Lopez (2 1B), Billy Galyen (2 1B) and Kolton Highland (4 K in relief)

Streator Youth Soccer Week 3 results

Here are results with standouts of the game (as provided by coaches) for Week 3 in Streator Youth Soccer:

U15

SOCU 7, Crossfit Virago 1

Heritage Health 6, Sunbelt Rentals 6

U12

Frank’s Pet Shop 5, Vactor 1: standout performances —Brodie Benstine, Gael Villalobos, Olivia Brandenburg, Eastyn Ehm

Streator Firefighters 6, More on Main 3: standout performances — Lucas Gutierrez, Angelina Mainor, Kolton Muntz, Lane Harcharik

Hatzer and Son 5, Crossfit Virago 2: standout performances — Mason Decker, Maddox Magana, Kellen Gassman, Brody Sliker

U10

Sunbelt Rentals 1, SCDC 1: standout performances — Jade Carillo, Cade Wright, Luca Chalkey, Caleb Ohmes

First State Bank 7, Joe’s Station House 2: standout performances — Hattie Kaschak, Noah Serna, Aaliyah Durbin, Dominic Cherveny

Midland States Bank 7, Countryside Animal 5: standout performances — Aiden Johnson, Noe Garcia, Max Follmer, Gus Baron

Central Church of Christ 5, Green Financial 2: standout performances — Liam Evers, Angelo Fazio, Sabastian Robertson, Bryce Blakemore

U8

Dream Machines 5, Feken Trucking 3: standout performances — Maddie Thorp, Dylan Brown

Danchris Nursery 5, Yuhas Flooring 4 standout performances — Lily Day, Graham Diaz, Piper Lefler, Logan Lansford

Vietti Concrete 3, SCCU 2: standout performances — Mia Hrasch, Tessa Daugherity

Streator Rotary 0, All-Type Fence 0: standout performances — Cooper Durbin, Jacelyn Wachowski

Alloy Specialties 5, Edward Jones 2: standout performances — Kynzie Plymire, Ariella Smith, Ryan Shegog

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: