Press "Enter" to skip to content

Bureau County Junior High track & field champions

Here’s a look at the Bureau County Junior High track & field champions from Monday’s meet at Princeton:

7th grade girls

High jump – Josie Sierens (Pr) 4-4

Long jump – Madilyn Gibson (Pr) 12-7

Shot put – Mya Nugent (BV) 21-4

Discus – Maylia Petzel (Ladd) 48-5

100 H – Josie Sierens (Pr) 18.62

100 – Kyrstin Arkwright (Pr) 14.15

200 – Kyrstin Arkwright (Pr) 29.72

400 – Ava Kyle (Pr) 1:13.37

800 – Payton Frueh (Pr) 2:57.28

1600 – Ruby Acker (Pr) 6:21

4×100 – Logan (Kyle, Gibson, Klingenberg, Arkwright) 59.0

4×200 – Logan (Compton, Robledo, Sandoval, Kloepping) 2:10.53

4×400 – Logan (Robledo, Compton, Kloepping, Sandoval) 5:19.82

Princeton Logan 8th grader Camryn Driscoll gets a help from her brother, Evan, on the starting blocks in Monday's Bureau County meet. She won both the 100 and 400 meter dashes.

Princeton Logan 8th grader Camryn Driscoll gets a help from her brother, Evan, on the starting blocks in Monday’s Bureau County meet. She won both the 100 and 400 meter dashes. (Photo provided/)

8th grade girls

High jump – Keighley Davis (Pr) 4-4

Long jump – Caroline Keutzer (Pr) 13-1

Shot put – Gracie Anderson (Pr) 23-6

Discus – Carly Wiggim (BV) 60-8

100 H – Keighley Davis (Pr) 17.31

100 – Camryn Driscoll (Pr) 13.66

200 – Caroline Keutzer (Pr) 30.18

400 – Camryn Driscoll (Pr) 1:03.85

800 – Avery Waca (Pr) 2:57.93

1600 – Madison Wetzell (BV) 6:11

4×100 – Logan (Maciczak, Thompson, Nickelsen, Plymire) 1:00.78

4×200 – Logan (Driscoll, Davis, Ostrowski, Keutzer) 2:00.70

4×400 – Logan (Acker, Kyle, Waca, Driscoll) 4:53.72

Princeton Logan's Avery Waca ran down the 8th-grade 400-meter championship in Monday's Bureau County meet.

Princeton Logan’s Avery Waca ran down the 8th-grade 800-meter championship in Monday’s Bureau County meet. (Photo provided/)

7th grade boys

High jump – Brody Bosi (Ladd) 4-11

Long jump – Joseph Perez (JFK) 14-11 1/4

Shot put – Braxton Smith (Ladd) 26-5

Discus – Braxton Smith (Ladd) 67-6

100 H – Travis Gleason (Pr) 19.0

100 – Landon Marquez (DePue) 13.10

200 – Ismael Mejia (DePue) 26.88

400 – Reid Jesse (Pr) 1:07.40

800 – Ismael Mejia (DePue) 2:41

1600 – Reid Jesse (Pr) 6:03.07

4×100 – Logan (Agushi, Shaw, T. Gleason, Heaton) 56.37

4×200 – DePue (Escobar, Lopez, Marquez, Mejia) 2:00.13

4×400 – Logan (Jesse, Heaton, Coomer, T. Gleason) 5:03.36

8th grade boys

High jump – Brady Hartz (BV) 4-9

Long jump – Jayce Weyer (Pr) 16-4 1/2

Shot put – Ryan Jagers (Pr) 31-2

Discus – Nathan Haney (BV) 85-7

100 H – Casey Etheridge (Pr) 16.84

100 – Brady Hartz (BV) 12.16

200 – Garrett Gleason (Pr) 26.35

400 – Brady Hartz (BV) 59.28

800 – Augustus Swanson (Pr) 2:33.84

1600 – Augustus Swanson (Pr) 5:28.24

4×100 – Logan (G. Gleason, Etheridge, Green, Weyer) 50.75

4×200 – Ladd (Bosi, Gambiana, Zrust, Koch) 1:57.40

4×400 – JFK (Bickett, Pienta, Romero, Wamhoff) 4:33

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: