Press "Enter" to skip to content

Lions Club announces Sycamore Pumpkin Festival display contest winners

SYCAMORE – Sycamore Lions Club announced the winners for the 2019 Decorated Pumpkin Display contest Friday. This year there were more than 1,280 entries to the annual event on the DeKalb County Courthouse lawn.

Pick of the Patch – Keegan Palm

President’s Award – Bosma Dental

Largest Pumpkin 

First – Mark Mourlas

Second – Libby Pondelick

School Participation

First – North Grove 38%

Second – St. Mary’s 34%

Third – North School 33%

Youth Organization or Group – (17 & under)

First – Montessori Children’s House

Second – Parke Victory 4-H Club

Third – Southeast Buddies

Adult Organization or Group 

First – Sycamore Public Library

Second – Tate & Lyle

Third – Hearing Help Express

Theme Category (Pumpkins in Disguise) 

5 & Under

First – Lennon Mathey

Second – Bo Burdick

Third – Brody Morgan

6-7 Years

First – Louise & Charlie Smith

Second – Isabella Mobile

Third– Michael Amaroso

8-9 Years

First – Kaeden Stacie

Second – Zoey Pearson & Abby Wilson

Third – Jorgia Walter

10-11 Years

First – Madelynn Swanson

Second – Zach & Jordyn Ziegler

Third – Jordyn Graf

12-17 Years

First – Valentina Tovar & Grace Follman

Second – Abby Oster

Third – Anya Berry

Happy and Fancy

5 & Under

First – Allison Graham

Second – Ryder Davis

Third – Annaliz Alberts

6-7 Years

First – Calista Holtz

Second – Alyssa Klein

Third – Ezra Wyatt

8-9 Years

First – Tessa Spengler

Second – Jack Vincent

Third – Benji Gehrig

10-11 Years

First – Brady Snodgrass

Second – Matison Evans-Thomsen

Third – Grace Torres

12-17 Years

First – Evie Ryan

Second – Lily Baker & Hannah Burgess

Third – Ely Nicol

Weird, Ugly & Scary

5 & Under

First – Aubrey Creviston

Second – William Gladden

Third – Benson Holtz

6-7 Years

First – Westin Poynter

Second – Katelyn Brescia

Third – Jaxson Kline-Wolf

8-9 Years

First – Ashlyn Hooker

Second – Hailey Condon

Third – Noah McCreeny

10-11 Years

First – Julia Klein

Second – Owen Grollemond

Third – Jaden Brower

12-17 Years

First – Lili Walker

Second – Natalie Mooken

Third – Liliana Jennings

TV, Nursery Rhyme, News or Current Events

5 & Under

First – Ruben Alejandro Maldonardo

Second – Landen Eggers

Third – Michael Martinez

6-7 Years

First – Penny Padiak

Second – Tanner Dixon

Third – Knox Tennant

8-9 Years

First – Claira Roach

Second – Luca Hamingson

Third – Ava Rowland

10-11 Years

First – Joe Kraus

Second – Trevin, Gavin & Brodin Pesek

Third – Paxton, Nicol & Evan Tonaki

12-17 Years

First – Kennedy McCoy

Second – Irish McCoy & Ian Hanson

Third – Natalie Egler

Carved

7 & Under

First – Will Renehan

Second – Jaxon Pincombe

Third – Jillian Jenkin

8-9 Years

First – Ryker Rissman

Second – Hope Heegaard

Third – Grace Caldwell

10-11 Years

First – Liam Berry

Second – Dalton Fahrlander

Third – Silas Henderson

12-17 Years

First – Faith Wilson

Second – Kameron Schroeder

Third – Caroline Harbecke

Scarecrow

11 & Under

First – Quin Doty

Second – Keely Tilstra

Third – Eleanor & Edison Hooper

12-17 Years 

First – Avery Gerdes

Second – Ellie Davis

Third – Justin Forsberg

Family Entry

First – Sherri Howells

Second – Wynn Family

Third – Thomas & Lily Becker

Adults (Carved, Scarecrow, General)

First – Maggie Peck

Second – Susan Lloyd, Jenny Ruff & Kelly Ostrom

Third – Janet Giesen

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: