Press "Enter" to skip to content

Sycamore Lions Club announces Pumpkin Festival display contest winners

SYCAMORE – Sycamore Lions Club announced the winners for the 2019 Decorated Pumpkin Display contest Friday morning.

Pick of the Patch – Keegan Palm

President’s Award – Bosma Dental

Largest Pumpkin 

First – Mark Mourlas

Second – Libby Pondelick

School Participation

First – North Grove 38%

Second – St. Mary’s 34%

Third – North School 33%

Youth Organization or Group – (17 & under)

First – Montessori Children’s House

Second – Parke Victory 4-H Club

Third – Southeast Buddies

Adult Organization or Group 

First – Sycamore Public Library

Second – Tate & Lyle

Third – Hearing Help Express

Theme Category (Pumpkins in Disguise) 

5 & Under

First – Lennon Mathey

Second – Bo Burdick

Third – Brody Morgan

6-7 Years

First – Louise & Charlie Smith

Second – Isabella Mobile

Third– Michael Amaroso

8-9 Years

First – Kaeden Stacie

Second – Zoey Pearson & Abby Wilson

Third – Jorgia Walter

10-11 Years

First – Madelynn Swanson

Second – Zach & Jordyn Ziegler

Third – Jordyn Graf

12-17 Years

First – Valentina Tovar & Grace Follman

Second – Abby Oster

Third – Anya Berry

Happy and Fancy

5 & Under

First – Allison Graham

Second – Ryder Davis

Third – Annaliz Alberts

6-7 Years

First – Calista Holtz

Second – Alyssa Klein

Third – Ezra Wyatt

8-9 Years

First – Tessa Spengler

Second – Jack Vincent

Third – Benji Gehrig

10-11 Years

First – Brady Snodgrass

Second – Matison Evans-Thomsen

Third – Grace Torres

12-17 Years

First – Evie Ryan

Second – Lily Baker & Hannah Burgess

Third – Ely Nicol

Weird, Ugly & Scary

5 & Under

First – Aubrey Creviston

Second – William Gladden

Third – Benson Holtz

6-7 Years

First – Westin Poynter

Second – Katelyn Brescia

Third – Jaxson Kline-Wolf

8-9 Years

First – Ashlyn Hooker

Second – Hailey Condon

Third – Noah McCreeny

10-11 Years

First – Julia Klein

Second – Owen Grollemond

Third – Jaden Brower

12-17 Years

First – Lili Walker

Second – Natalie Mooken

Third – Liliana Jennings

TV, Nursery Rhyme, News or Current Events

5 & Under

First – Ruben Alejandro Maldonardo

Second – Landen Eggers

Third – Michael Martinez

6-7 Years

First – Penny Padiak

Second – Tanner Dixon

Third – Knox Tennant

8-9 Years

First – Claira Roach

Second – Luca Hamingson

Third – Ava Rowland

10-11 Years

First – Joe Kraus

Second – Trevin, Gavin & Brodin Pesek

Third – Paxton, Nicol & Evan Tonaki

12-17 Years

First – Kennedy McCoy

Second – Irish McCoy & Ian Hanson

Third – Natalie Egler

Carved

7 & Under

First – Will Renehan

Second – Jaxon Pincombe

Third – Jillian Jenkin

8-9 Years

First – Ryker Rissman

Second – Hope Heegaard

Third – Grace Caldwell

10-11 Years

First – Liam Berry

Second – Dalton Fahrlander

Third – Silas Henderson

12-17 Years

First – Faith Wilson

Second – Kameron Schroeder

Third – Caroline Harbecke

Scarecrow

11 & Under

First – Quin Doty

Second – Keely Tilstra

Third – Eleanor & Edison Hooper

12-17 Years 

First – Avery Gerdes

Second – Ellie Davis

Third – Justin Forsberg

Family Entry

First – Sherri Howells

Second – Wynn Family

Third – Thomas & Lily Becker

Adults (Carved, Scarecrow, General)

First – Maggie Peck

Second – Susan Lloyd, Jenny Ruff & Kelly Ostrom

Third – Janet Giesen

Source: The Daily Chronicle

Be First to Comment

    Leave a Reply

    %d bloggers like this: